Czerwcowe święto – Dzień Ojca

Wiosenny maj to miesiąc ze świętem mam, czerwiec jest miesiącem dla młodych i doświadczonych tatusiów. Obchodzimy bowiem Dzień Ojca, który jest świętem usankcjonowanym, oficjalnie obchodzonym już od ponad 50 lat.

Celebrujmy Dzień Ojca!

Dzień Ojca w polskim kalendarzu przypada na 23 czerwca i stanowi znakomitą okazję do okazania wdzięczności oraz szacunku tzw. głowie rodziny. Choć święto jest wpisane do kalendarza, i to już od 1965 r., nie cieszy się taką popularnością jak Dzień Mamy. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o celebrowanie i komercyjne zamieszanie, „wyprzedza” je również Dzień Babci czy Dziadka. Nie mówiąc już o kolorowym Świecie Dziecka. Warto jednak pomyśleć wcześniej o tatusiach, tych świeżo upieczonych, z kilkuletnimi, nastoletnimi i całkiem dorosłymi latoroślami. Szczególnie, że rola taty jest nie do przecenienia, ma on inne zadania niż wszystkowiedząca i opiekuńcza mama. Dobrze jeśli jest autorytetem, uczy cierpliwości, wytrwałości i podejmowania wyzwań.

tata i dziecko
Rola taty jest nie do przecenienia!

 

Amerykańska historia Dnia Ojca

Historia Święta Ojca rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. W odpowiedzi na celebrowane Święto Mam, coraz częściej i więcej mówiono o docenieniu także roli ojca. Po raz pierwszy uczczono ich w roku 1910 w amerykańskim miasteczku Spokane za sprawą niejakiej Sonory Smart Dodd. Wdzięczna córka weterana wojennego Williama Smarta chciała okazać szczególną wdzięczność swojemu ojcu, który po śmierci żony samotnie wychował aż sześcioro dzieci. Co ciekawe przez całe dziesięciolecia nie udawało się nadać obchodom charakteru ogólnokrajowego i sprawić, aby dzień ten był oficjalnie celebrowany. Wpisanie do kalendarza Dnia Ojca Amerykanie zawdzięczają prezydentowi Nixonowi, który nadał mu formalny charakter dopiero w 1972 r.

życzenia
Pamiętajmy o życzeniach dla taty!

 

Dzień Ojca na świecie

Polskie dzieci rysują laurki i kupują prezenty 23 czerwca, nie jest to jednak data uniwersalna i uznawana na całym świecie. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca świętuje się 19 marca (dzień Św. Józefa), na Litwie jest to zawsze pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga niedziela tego miesiąca. Niemieccy tatusiowie obchodzą swoje święto w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada w 39 dniu po niedzieli wielkanocnej. W krajach skandynawskich Dzień Ojca celebruje się w drugą niedzielę listopada, poza Danią, w której święto przypada na 5 czerwca. W Wielkiej Brytanii oraz w Turcji Dzień Ojca jest świętem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę czerwca.

tata
Święto taty obchodzi się w wielu krajach

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.