Cykl menstruacyjny, dni płodne i świadome macierzyństwo

Coraz częściej mówi się o tym, że świadome macierzyństwo zaczyna się długo przed narodzinami dziecka. Ba! tak naprawdę zanim jeszcze dojdzie do poczęcia. Kontrolując, analizując cykl menstruacyjny, dni płodne i niepłodne świadome kobiety mogą w miarę skutecznie zaplanować ciążę i przygotować optymalnie organizm do tego jakże ważnego zadania.

Warto przygotować się wcześniej

Według wielu lekarzy warto dużo wcześniej pomyśleć o przystosowaniu trybu życia do planowanego macierzyństwa. Nie chodzi tu jednak o zakup pięknego wózka i modnych ubranek oraz gadżetów niemowlęcych. Kluczową kwestią jest np. przeprowadzenie odpowiednich badań, zmiana złych nawyków (dieta, używki, przepracowanie itp.) oraz oczyszczenie organizmu. Jest to istotne zarówno z uwagi na zdrowie dziecka, które ma się urodzić, jak również fakt, iż ciąża jest nie lada wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Tymczasem wiele przyszłych mam zanim zajdzie w ciążę prowadzi zdecydowanie mało higieniczny tryb życia. Zaniedbują aktywność fizyczną, zażywają leki (np. NLPZ dostępne bez recepty), zarywają noce, korzystają z używek (od kawy po nikotynę czy alkohol).

ciaża
Warto zmienić tryb życia przed i w trakcie ciąży

 

Cykl menstruacyjny – to trzeba wiedzieć

Zanim jednak poczytamy o tym, jak przygotować organizm do ciąży i macierzyństwa, warto wiedzieć jak skutecznie zaplanować ciążę, czyli kiedy „wypadają” dni płodne, jak je wyliczyć itp. Przyda się zatem wiedza jak wygląda cykl menstruacyjny będący efektem przemian hormonalnych w organizmie kobiety. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia, za ostatni – dzień poprzedzający kolejne krwawienie i dzieli się go na trzy zasadnicze fazy:

  • niepłodności względnej – przed owulacją, jej długość jest względna i zależy właśnie od okresu, w jakim dojrzewa komórka jajowa. Względność niepłodności wynika również z różnej długości cyklu miesięcznego – przy dłuższym kobieta będzie w tym czasie bezpłodna, przy krótkim cyklu (np. 25 dni), pod koniec tej fazy może być tak naprawdę w fazie dni płodnych,
  • płodności – następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Ten etap może trwać od 5 do10 dni i liczy się od ok. 3-7 dni przed momentem owulacji (tyle czasu plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych); dla pewności dolicza się ok 3-4 dni po owulacji,
  • niepłodności bezwzględnej – ok. 14 dni od obumarcia komórki jajowej do końca miesiączki. Dzień owulacji wyliczamy odejmując od daty rozpoczęcia się miesiączki 14 dni.

 

płodne
Cykl menstruacyjny – kiedy przypadają płodne dni?

 

Przygotowanie do ciąży i macierzyństwa

Oczywiście współczesne kobiety powinny mieć wiedzę na temat swojego organizmu, w tym również cyklu menstruacyjnego. Na szczęście nie muszą wykonywać mniej lub bardziej zaawansowanych obliczeń. Dni płodne można wyliczyć korzystając z kalkulatorów online dostępnych m.in. w serwisach poświęconych szeroko rozumianemu macierzyństwu, np.: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/planowanie.

Wiedza na temat indywidulanie wyliczonych płodnych dni pozwoli na wcześniejsze przygotowanie do poczęcia, ciąży i macierzyństwa. W tym celu warto na pewno:

  • odstawić używki (palenie, alkohol),
  • wykonać badania profilaktyczne, np.: analizę moczu, morfologię, cytologia, badania czystości pochwy, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy,
  • minimum na 3 miesiące przed planowaną ciążą zaszczepić się przeciwko wirusowi różyczki (dotyczy kobiet, które nie szczepiły się wcześniej i nie chorowały na różyczkę),
  • odżywiać się zdrowo (unikać nadwagi i niedowagi),
  • zażywać suplement (np. kas foliowy) zgodnie z zaleceniami lekarza.
tarta
Stawiamy na zdrową dietę

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, picjumbo.com, swiadomemacierzynstwo.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.