Ból żołądka – przyczyny mogą być różne…

Jakie problemy najczęściej zgłaszamy u lekarza? Poza przeziębieniami i infekcjami dróg oddechowych, są to dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, których główne objawy to ból żołądka, brzucha, wzdęcia itp. Dla pacjenta są to problemy uciążliwe, niejednokrotnie przewlekłe albo nawracające. Dla lekarza stanowią często nie lada wyzwanie diagnostyczne ze względu na szerokie spektrum przyczyn i różnorodną specyfikę objawów.

Gdzie boli – dolegliwości w nadbrzuszu

Ból brzucha to bardzo szerokie pojęcia, może mieć różny charakter, nasilenie oraz lokalizację. Określenie gdzie boli wiele mówi o przyczynach dolegliwości. I tak, bardzo często zgłaszany ból żołądka, czyli umiejscowiony w nadbrzuszu, może być spowodowany:

  • dyspepsją czynnościową,
  • chorobami dróg żółciowych,
  • wrzodami żołądka lub dwunastnicy,
  • ostrym zapaleniem wątroby,
  • chorobą refluksową.

Dolegliwościom w podbrzuszu mogą towarzyszyć również objawy takie jak wymioty, zgaga, odbijanie. Ze względu na potencjalne przyczyny oraz intensywność, bólu żołądka nie należy bagatelizować ani „wyciszać” lekami przeciwbólowymi. Konsultacja lekarska, badania, a może wizyta u specjalisty to najlepsza opcja.

brzuch boli
Ból w nadbrzuszu ma różne przyczyny

 

Choroba wrzodowa i ból żołądka

Jedną z głównych przyczyn bólu żołądka są wrzody, które mogą występować na żołądku i na dwunastnicy. Wrzód to miejscowy ubytek błony śluzowej zaatakowanego organu z naciekiem zapalnym. Zdecydowanie częściej choroba wrzodowa dotyczy dwunastnicy (ok. 64% diagnozowanych przypadków). Wiemy już, że najczęściej zgłaszanym objawem jest dyskomfort w nadbrzuszu, określany często jako kłucie, ból żołądka. Dolegliwości te pojawiają się często rano albo w nocy, nasilają się także po spożyciu posiłku. Kluczowe znaczenie ma zdiagnozowanie choroby, jej przyczyn (np. zła dieta czy Helicobacter pylori) oraz zmiana nawyków żywieniowych i przyjmowanie leków – zobojętniających kwas solny, a doraźnie na ból żołądka rozkurczowej NO-SPY.

nopsa
NO-SPA działa rozkurczowo i przeciwbólowo

 

Dlaczego jeszcze boli żołądek?

Dolegliwości bólowe w nadbrzuszu (kłucie „w dołku”, ból żołądka mogą być związane także z:

  • przewlekłym zapaleniem trzustki – ból piekący, promieniujący do kręgosłupa, może być opasujący lub promieniować do pleców,
  • zapaleniem żołądka – nagły ból w dołku podsercowym, nudności, wymioty, czasem także biegunka,
  • maska brzuszna zawału – przy zawale serca ściany dolnej pojawiają się ból nadbrzusza, nudności, wymioty,
  • ból czynnościowy – nagły, napadowy, bez przyczyn organicznych, może być np. związany z nerwicą narządową.

 

kobieta
Dlaczego boli żołądek…?

 

 

 

Zdjęcia: no-spa.pl, shutterstock, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.