Co na ból kręgosłupa? Warto zmienić tryb życia

Trudno dziś znaleźć osobę, która nie narzekałaby na problemy z kręgosłupem – ból, napięcie itp. Dla niektórych takie dolegliwości to codzienność… Warto wiedzieć, że bardzo często przyczyna tkwi w trybie życia, nawykach. Co oznacza, że można ją wyeliminować, ograniczać, korygować.

 

praca
Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej…

 

Siedzący tryb życia to jedna z głównych przyczyn problemów z kręgosłupem. Siedzimy przy biurku, w samochodzie, w domu – przed komputerem albo telewizorem. Oczywiście trudno rzucić pracę, ale każdy może siedzieć prawidłowo, czyli z prostymi plecami i dolną częścią kręgosłupa dosuniętą do oparcia. Warto też wprowadzić cogodzinne przerwy na rozruszanie się i kilka rozciągających ćwiczeń.

 

auto
…w pracy, w domu, w samochodzie

 

Ruch… no właśnie, brak aktywności fizycznej to kolejna przyczyna naszych problemów. Prowadzi do stopniowego osłabiania mięśni, które nie są w stanie podtrzymywać kręgosłupa. W ten sposób dochodzi do przeciążeń i deformacji kręgów.

 

fit
Zapominamy jak ważna jest aktywność fizyczna

 

Poranek z bólem pleców? Skąd my to znamy! Winowajcą jest kiepski materac albo źle wyprofilowana poduszka. Warto zainwestować czas i pieniądz w miejsce do spania, w materac o odpowiedniej twardości, ortopedyczną poduszkę itp.

 

łózko
Wygodne łóżko, odpowiednia poduszka – o to warto zadbać

 

Obciążanie kręgosłupa, np. poprzez niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów albo zbyt duże ciężary. Warto wiedzieć, że nadmierne przeciążenie może być też wynikiem ciągłego garbienia się, np. przy źle dopasowanym miejscu pracy.

 

ciężar
Nie należy przeciążać kręgosłupa

 

Należy pamiętać, że ból może być też spowodowany poważnymi chorobami, np. zwyrodnieniami, dyskopatią czy urazami, które koniecznie trzeba zgłosić lekarzowi.

 

 

zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.