Ból i kłucie w brzuchu – nie lekceważ tych objawów!

Dolegliwości związane z układem pokarmowym zna chyba każdy. Statystycznie ponad 50% Polaków uskarża się na bóle czy kłucie w brzuchu o różnym nasileniu, lokalizacji i pochodzeniu. Niezależnie od przyczyny ból jest zawsze sygnałem ze strony organizmu, którego nie należy bagatelizować.

Statystyczny Polak doskonale zna ból brzucha

Skala problemu wyraźnie pokazuje, że problem z bólami brzucha jest poważny. Według badań rocznie odnotowuje się ok. 160 mln przypadków bólów brzucha u 16,7 mln dorosłych Polaków, z czego 104 mln to  bóle, kolki związane z układem pokarmowym. Ból może mieć różną intensywność i charakter. Pacjenci czasem opisują go jako kłucie w brzuchu, skurcze, ucisk, ból rozpierający albo rozdzierający. Najczęściej wywołują go skurcze mięśni gładkich w narządach takich jak jelita, macica, moczowód, przewody żółciowe czy pęcherz moczowy.

kobieta
Bóle menstruacyjne mogą ograniczyć normalne funkcjonowanie

 

Bóle  brzucha – przyczyny

Przyjrzyjmy się zatem jakie są najczęściej diagnozowane i zgłaszane przyczyny wywołujące dolegliwości bólowe.

Statystyki mówią, iż ok 30% bólów brzucha to kobieca przypadłość czyli bóle menstruacyjne. Zlokalizowane w dole brzucha, odczuwane w krzyżu, lędźwiach, mają charakter skurczowy. W wielu przypadkach ból jest tak nasilony, że uniemożliwia albo utrudnia normalne funkcjonowanie.

Bóle brzucha wywołane chorobą wrzodową to kolejna, często diagnozowana przyczyna dolegliwości. Wrzody trawienne są zlokalizowane w żołądku albo częściej w dwunastnicy. Chory odczuwa ból albo dyskomfort w nadbrzuszu, z reguły 1-3 godziny po jedzeniu.

ból
Ból brzucha może mieć różne przyczyny

 

Ogromnym wyzwaniem dla lekarzy i dla pacjentów jest zespół jelita nadwrażliwego. Trudny do zdiagnozowania, ponieważ wymaga tak naprawdę wykluczania typowych somatycznych przyczyn i wnikliwej obserwacji przez pacjenta. Objawem są nie tylko skurcze czy kłucie w brzuchu, ale przede wszystkim problemy z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki) oraz nawracający, przewlekły charakter.

Silny, intensywny ból wywołuje kamica nerkowa, czyli złogi w nerkach albo drogach moczowych. Rozdzierający ból odczuwany jest w okolicy lędźwiowej lub nerki, promieniuje w dół brzucha, moczowodów, aż do wewnętrznej strony uda.

Nie bagatelizujemy bólu!

Skurcze mięśni gładkich, o którym mowa wcześniej, są fizjologicznym stanem, jednakże kiedy się nasilają, odczuwamy je jako mniej lub bardziej intensywne dolegliwości bólowe. Poza schorzeniami układu pokarmowego lub moczowego, wywołują je zła dieta, stresy, zażywane leki i inne jednostki chorobowe. Bólu brzucha nie można bagatelizować i najlepszą decyzją jest konsultacja lekarska. Doraźną pomocą jest zażycie leków rozkurczowych, takich jak NO-SPA. Działa ona i w jamie brzusznej i w macicy, łagodzi i wycisza skurcze mięśni gładkich, tym samym zwalcza ból, skurcze i kłucie w brzuchu o różnym podłożu.

nospa
NO-SPA, skuteczny lek rozkurczowy

 

 

Zdjęcia: no-spa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.