Błędy treningowe – jak osiągnąć wymarzone efekty

Niezależnie od aktywności, jaką uprawiasz, podświadomie, a czasem świadomie, popełniasz błędy, które mają bezpośredni wpływ na sabotowanie efektów Twoich treningów.

Błędy treningowe – jak ich uniknąć?

Odchudzanie, praca nad zdrową, ładną, wysportowaną sylwetką wymagają konsekwencji, wytrwałości oraz pewnej wiedzy. Któż z nas nie zna sytuacji, w której aktywność fizyczna, nawet na dłuższą metę, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Na pewno angażując się w treningi, fitness, bieganie warto poznać także najczęściej popełniane błędy treningowe. To właśnie przez nie nawet intensywny trening może być przysłowiową parą w gwizdek. Nie trzeba się jednak martwić – nie jest to jakaś wiedza tajemna. Tak naprawdę to dość oczywiste zasady, które dotyczą trybu życiu, odżywania się i dobrze zaplanowanej aktywności fizycznej. A zatem poznajmy główne błędy treningowe, które mogą przytrafić się każdemu.

Za dużo czy za mało?

Niektórzy „grzeszą” nadmiarem entuzjazmu albo bardzo chcą szybkich efektów. Tymczasem codzienne, zwłaszcza intensywne treningi, mogą przynieść odwrotne rezultaty. Dobry plan treningowy uwzględnia zarówno odpowiednie formy aktywności, jak również czas na przerwę, na regenerację. Codziennie trenowane mięśnie gorzej reagują na bodźce, przez co ich rozwój, wzrost staje się wolniejszy.

cwiczą
Plan treningowy to podstawa

 

A co jeśli trenujemy zbyt rzadko? Najzwyczajniej w świecie na wymarzone efekty możemy czekać bardzo długo, a nawet możemy je… przegapić, ponieważ będą mizerne. W zależności od planu oraz intensywności treningów ich ilość powinna wynosić od 3 do 5 w ciągu tygodnia.

Cardio to za mało

Wciąż pokutuje przekonanie, że sportową sylwetkę, spalanie tkanki tłuszczowej osiąga się dzięki treningom cardio. Szczególnie kobiety unikają treningów siłowych skupiając się na bieganiu, skakaniu i treningach wydolnościowych. Tymczasem najnowsze badania jednoznacznie mówią o tym, że najlepszym sposobem na kształtowanie sylwetki jest budowanie masy mięśniowej. Dzięki treningom siłowym, wzmacniającym stymuluje się metabolizm spoczynkowy. Poza tym zanim zaczniemy myśleć o redukcji, rzeźbie i wysmuklaniu, trzeba najpierw zbudować odpowiednią masę mięśniową.

kobieta
Trening siłowy i wzmacnianie

 

Bez diety nie ma efektów

W przypadku pracy nad wymarzoną sylwetką niezbędna jest odpowiednia dieta. Przy czym inaczej komponuje się posiłki w treningu na masę, a inaczej w przypadku redukcji. Zawsze jednak musi być to zbilansowane, zróżnicowane menu. Zbyt mało kalorii, uboga dieta nie pozwolą zbudować tak potrzebnej masy mięśniowej. Nadwyżki kalorii, szczególnie tzw. pustych, grożą przyrostem tkanki tłuszczowej, zahamują jej redukcję. Warto wziąć pod uwagę odpowiednią suplementację.

kanapka
Dieta ma znaczenie

 

Za mało wody

Trzeba pić i to dużo, ponieważ bez tego procesy zachodzące w ciele nie zachodzą prawidłowo. Nie mówiąc już o tak oczywistych kwestiach jak uzupełnianie bilansu płynów w czasie intensywnych treningów i po zajęciach. Należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie.

Relaks i zdrowy sen

Bez regeneracji nie ma mowy o efektach. Chodzi tu zarówno o zaplanowane przerwy w treningach, jak również o zdrowy sen ładujący akumulatory. Higiena snu, ilość przesypianych godzin to podstawa w kontekście oczekiwanych efektów oraz formy, siły i kondycji w czasie treningu.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.