Black Friday – święto zakupów

Jeszcze całkiem niedawno sformułowanie Czarny Piątek kojarzyliśmy raczej z jakimiś smutnymi wydarzeniami. Nieliczni tylko wiedzieli, że to wielkie święto… zakupów, kultywowane najbardziej w komercyjnych Stanach Zjednoczonych. Dziś do słynnego Black Friday przygotowują się również polscy wielbiciele zakupów.

Black Friday – tłumy w sklepach

Nazwa nie brzmi co prawda zachęcająco, ale jest to dzień, w którym święto mają nie tylko zakupoholicy – możliwość kupna wymarzonych produktów za połowę ceny albo nawet taniej, to nie lada gratka. Na temat nazwy Black Friday krąży wiele teorii. Jedna z nich mówi, że określenie wywodzi się z nieprzerwanej rzeki samochodów i tłumów w sklepach. Niektórzy twierdzą zaś, że nazwa wynika z zapisów księgowych – zyski zapisywano na czarno, straty na czerwono. Black Friday – bo imponujące zyski!

procent
Imponujące rabaty przyciągają tłumy

 

Black Friday – do boju!

Black Friday przypada zawsze na ostatni piątek listopada, zaraz po czwartkowym Święcie Dziękczynienia. Od lat 60-tych XX wieku w tym dniu amerykańskie sklepy, sieci handlowe oferują specjalne zniżki, takie dla których klienci stoją godzinami w kolejkach i dosłownie walczą o towary. Zapewne trudno nam to zrozumieć, ponieważ w naszych realiach Black Friday to wciąż rabaty raczej poziomie standardowych wyprzedaży, podczas gdy amerykańscy sprzedawcy oferują w ten wyjątkowy piątek ceny na poziomie 10-20% wyjściowej wartości. Jest to na tyle ważny dzień dla wielu Amerykanów, że niektórzy pracodawcy zapewniają wówczas dzień wolny. Oczywiście w sklepach praca wre, mało tego – rozgrywają się w nich dantejskie sceny i to niezależnie od statusu klientów. Zdarzają się bójki między eleganckimi paniami w luksusowych butikach.

logo-
Czarny Piątek – również dla polskich fanów zakupów

 

Czarny Piątek AD 2017

Tegoroczny Czarny Piątek przypada na 24 listopada, będzie oczywiście celebrowany również w Polce. Trzeba przyznać, że coraz więcej sklepów, firm uczestniczy w tej akcji. W intrenecie znajdziemy dziś wiele ofert, gazetki promujące Black Friday w sieciach, galeriach handlowych, w marketach i eleganckich salonach oraz butikach. Na zakupy zapraszają sklepy stacjonarne oraz internetowe. Warto wiedzieć, że fani zakupów online mają przed sobą również Cyber Monday – czyli wielkie zakupy internetowe i kuszące rabaty w pierwszy poniedziałek po Black Friday.

cyber
Cyber Monday – dla amatorów zakupów online

Zdjęcia: pixabay.com, black-friday.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.