Bezpieczne opalanie – co za dużo to nie zdrowo

Tegoroczne lato było nieco kapryśne, ale właśnie pokazuje jak mogą wyglądać iście tropikalne upały pod polskim niebem. Niezależnie jednak od tego czy z nieba leje się żar czy też mamy przyjemną słoneczną pogodę, należy pamiętać o zdroworozsądkowych zasadach bezpiecznego opalania.

Mimo, iż od lat mówi się o zagrożeniach jakie wiążą się z nieodpowiedzialną ekspozycją na słońce, dla wielu osób synonimem udanego urlopu jest ciemna opalenizna, która bardzo często oznacza poparzenia, a potem problemy z przesuszoną i podrażnioną skórą. A to zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o zagrożenie jakie niesie ze sobą opalanie.

Słońce na zdrowie
Oczywiście słońce jest nam potrzebne:
• poprawia nastrój,
• polepsza pracę układu krążenia,
• przyspiesza przemianę materii,
• stymuluje odporności skóry
• wspomagają leczenie łuszczycy, trądziku itp.
Dla takiego działania nie potrzeba jednak wylegiwania się na plaży w samo południe, wystarczy krótki spacer w słoneczny dzień… Niestety namiętne plażowanie przynosi więcej szkód i zagrożeń niż korzyści.
Zapewne nie wszystkie panie spragnione imponującej opalenizny wiedzą, że aż 90%wszystkich oznak starzenia powstaje pod wpływem słońca. Promieniowanie UVB zapewnia co prawda brązowy kolor skóry (częściej czerwony…), ale także wpływa niekorzystnie na naczynia krwionośne. Z kolei promienie UVA docierają do skóry właściwej i powodują jej rogowacenie, fotostarzenie, uwalniają wolne rodniki, a w konsekwencji mogą doprowadzić do uszkodzeń na poziomie DNA i powstania komórek nowotworowych.

krem
Bezpieczne opalanie tylko z kremem z filtrem

 

Jak opalać się bezpiecznie
Należy zatem stosować się do propagowanych zasad bezpiecznego opalania, takich jak:
• używanie kosmetyków z filtrem, które należy aplikować już 30 minut przed wyjściem na słońce, czyli nie dopiero a plaży… stosujemy odpowiedni faktor filtra – jego wartość oznacza o ile więcej promieniowania potrzeba do wywołania zaczerwienienia na skórze chronionej w porównaniu do ilości promieniowania wywołującego rumień na skórze bez kosmetyku ochronnego.
• powtarzamy aplikację kosmetyku ochronnego – co najmniej co 2-3 godziny

opalanie
Powtarzamy aplikację kremu ochronnego, przed kąpielą – kosmetyk wodoodporny

• przed kąpielą należy zastosować preparat wodoodporny (water proof), który działa ok. 1 godziny albo water reistant skuteczny przez ok. 20 minut kąpieli,
• nie oszczędzamy kremów, nakładamy grubą warstwę, a miejsca takie jak powieki, usta, nos, uszy, zmiany pigmentacyjne itp. chronimy wyższym faktorem (co najmniej 50)
• unikamy opalania w godzinach 11:00-15:00, kiedy słońce operuje najintensywniej
• parasol, parawan, cień na plaży nie chronią przed słońcem i nie zwalniają z konieczności zastosowania preparatu ochronnego.

dziecko na plazy
Szczególnie chronimy skórę dzieci

Dzieci pod szczególną ochroną
Szczególnej ochrony wymaga skóra dzieci, ponieważ nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych i czasem wystarczy kwadrans, aby doszło do groźnych poparzeń. Poza tym takie poparzenia z wczesnego dzieciństwa znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Dzieci nie powinny przebywać na słońcu w godzinach 11:00-15:00. Należy stosować specjalne preparaty ochronne dla najmłodszych z najwyższymi filtrami.

Zdjęcia: shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.