Bez matematycznych wyzwań – kalkulator dni płodnych i owulacji

Zwykły kalendarzyk, karteczki, notesy, a może arkusz kalkulacyjny w excelu albo… w pamięci. Tak kobiety notują, zapisują datę rozpoczęcia miesiączki, wyliczają cykl menstruacyjny. Czasami jest to metoda na zapobieganie zajściu w ciążę, innym razem wiedza niezbędna, jeśli planuje się powiększenie rodziny. Oczywiście to jedynie podstawa do pewnych wyliczeń i obserwacji, które wcale nie są takie oczywiste i proste. Dlatego wiele kobiet sięga po praktyczny kalkulator dni płodnych i owulacji, który wykona matematyczną część zadania.

ciąża
Jak zaplanować wymarzoną ciążę?

O owulacji to i owo
Na początek kilka niezbędnych informacji, takich jak chociażby wyjaśnienie pojęcia owulacja. Dni płodne, okres jajeczkowania, owulacja, to właśnie ten czas w cyklu miesięcznym, kiedy kobieta może zajść w ciążę. Właśnie wtedy z pęcherzyka Grafa uwalnia się komórka jajowa i organizm kobiety jest gotowy do zapłodnienia. No dobrze, ale przecież to wszystko dzieje się „wewnątrz”, na ogół kobiety nie odczuwają w żaden specjalny sposób tego momentu. Tym bardziej, że większość młodych, potencjalnych przyszłych ma to zabiegane, aktywne i pracujące kobiety. Tymczasem zaplanowanie ciąży wymaga jednak wiedzy na ten temat. Co prawda wiele mówi się o tzw. kalendarzyku w kontekście zapobiegania nieplanowanym poczęciom, niemniej jednak również zajście w ciążę może być sporym wyzwaniem.

Jak się przygotować do wyliczenia okresu owulacji?
Otóż przede wszystkim warto prowadzić wspomniany kalendarz cyklu miesięcznego. Tak naprawdę każda kobieta powinna posiadać takie zapiski, dobrze byłoby gdyby mamy przekazywały nastoletnim córkom nawyk notowania pierwszego dnia miesiączki. Jeśli chcemy zmierzyć z się z matematycznym zadaniem, jakim jest wyliczenie dni owulacji potrzebne będą zapiski z co najmniej 3 miesięcy, przy czym im dłuższy czas trwania obserwacji tym wiarygodniejsze wyniki, ponieważ wylicza się w ten sposób długość cyklu. I tu mogą zacząć się schody, szczególnie dla humanistek, którym nie po drodze z rysowaniem wykresów, wyliczeniami. Nie każda z pań ma także czas i warunki, aby obserwować wnikliwie swoje ciało, czyli reakcje typowe dla owulacji (np. podwyższoną temperaturę mierzoną w pochwie, obrzmiałe, bolesne piersi czy ilość i jakość śluzu). Dlatego chętnie sięgają po praktycznie narzędzia takie jak kalkulator dni płodnych i owulacji dostępny np. tutaj. W tym przypadku sprawa jest prosta, wystarczą wspomniane notatki w kalendarzu, podanie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz długości cyklu.

daty

cykl

Zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.