„Back to work blues”.

Niestety nie jest to tytuł klimatycznej piosenki w bluesowych rytmach lecz nazwa coraz powszechniejszego zjawiska, które towarzyszy powrotom do pracy po urlopie. Warto w tym miejscu podeprzeć się liczbami, które podobno nie kłamią – okazuje się, że statystycznie 40% pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed jego rozpoczęciem. Gdzie więc miejsce na relaks, naładowanie akumulatorów i powrót na stanowisko z nowym zapasem sił???

Czy umiemy wypoczywać?
Zespół napięcia pourlopowego, tak po polsku można nazwać ów powakacyjny blues. W tym kontekście i z takim nastawieniem urlop nie przynosi nam oczekiwanych i jakże potrzebnych korzyści. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, ze bardziej szkodzi niż pomaga. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że większość osób nie jest w stanie tak naprawdę oderwać się od zawodowej rzeczywistości. Podpierając się niezawodnymi statystykami warto odnotować, że co trzeci pracownik sprawdza w czasie urlopu służbowe maile, aż 80% odpowiada na nie! Na tym nie koniec – zdarzają się również osoby, które odbierają służbowe połączenia telefoniczne (ok. 50% ankietowanych), zaś ok. 10% „wpada” do pracy w czasie urlopu. Trudno zatem mówić o wypoczynku (badania przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management). A fakty są takie, że tylko wypoczęty pracownik może być naprawdę efektywny i kreatywny.

tablet
To nie jest dobry pomysł na urlopową aktywność…

 

Lepiej dłużej niż… krócej
Kolejnym problemem jest coraz powszechniejsze zjawisko skracania urlopów, wynikające bardzo często z inicjatywy samych pracowników. Z jednej strony mamy do czynienia z obawą przed zahamowaniem rozwoju kariery, z drugiej zaś niesłusznie uważa się, że należny urlop będzie źle widziany przez pracodawców. Tymczasem badania, które nie są przecież owiane tajemnicą, wskazują, że relaks oraz pozytywne nastawienie to czynniki, które wpływają np. na poprawę wyników sprzedażowych. Według danych uzyskanych dzięki projektowi „Time Off” osoby, które wykorzystują w pełni urlop mają o 6.5%. większe szanse na podwyżkę bądź awans.

na morzu
Urlop to czas na relaks

 

Wielki powrót
Wiemy już zatem, że urlop (dłuższy) jest niezbędny dla efektów w pracy. Trzeba również wiedzieć, jak z niego powrócić. Co ciekawe o powrocie z urlopu warto pomyśleć zanim go zaczniemy. Oznacza to, że należy pozamykać rozpoczęte sprawy, projekty itp. Nie zostawiać tematów, które będą spędzać sen z powiek w czasie urlopu, bo trzeba będzie do nich wrócić. Na pierwsze dni po wypoczynku nie planujemy wielkich wyzwań, zadań, rozkładamy i mierzymy siły na zamiary, sukcesywnie wdrażając się w rytm pracy. W zależności od specyfiki stanowiska można dać sobie kilka dni na powrót do zawodowych obowiązków w pełnym wymiarze i co ważne – naprawdę z nowym zapasem sił.

plan
Warto mądrze zaplanować urlop i powrót do pracy

Zdjęcia: foter.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.