Babeszjoza – uwaga na groźne kleszcze!

psy

Kleszcze… wiosenna aura sprawia, że znów coraz głośniej o tych groźnych pajęczakach i zagrożeniach, jakie niosą dla naszych czworonożnych przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że obecnie kleszcze są zagrożeniem praktycznie przez cały rok. Szczególnie, że nasz klimat zaskakuje czasem wyjątkowo łagodną zimą, która jest niestety sprzymierzeńcem kleszczy. Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych u psów jest babeszjoza. Dlatego trzeba znać jej objawy, reagować szybko i stosować profilaktykę.

Babeszjoza może zabijać!

Zacznijmy od tego, że jeśli nie rozpoznamy w porę symptomów babeszjozy, jest ona chorobą śmiertelną. Zresztą poważnie zagraża zdrowiu i życiu pupila również wtedy, kiedy leczymy ją niemalże od razu. Jest to bowiem choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do silnej anemii, co w konsekwencji może doprowadzić do niewydolności nerek oraz wątroby.

kleszcz
Maleńki pajęczak może być śmiertelnym zagrożeniem…

 

Babeszjoza – zakażenie i objawy

Babeszjozę wywołuje pierwotniak Babesia canis, który znajduje się w ślinie kleszcza i dostaje się do krwioobiegu psa. Ogromnym problemem, jeśli chodzi o skuteczność leczenia, jest fakt, iż pierwotniak błyskawicznie atakuje erytrocyty, bardzo szybko się namnaża i niszczy krwinki czerwone. Dlatego w krótkim czasie pojawia się niedokrwistość i nawet po kilku dniach od zakażenia pies jest bardzo osłabiony. W tym kontekście istotna jest znajomość podstawowych objawów babeszjozy i natychmiastowa reakcja (wizyta w lecznicy weterynaryjnej). Wśród symptomów babeszjozy najbardziej charakterystyczne są:

  • osłabienie – pies może mieć charakterystycznie zwieszoną głowę, nie reaguje na bodźce, wołanie właściciela, ulubione zabawki czy smakołyki,
  • bladość spojówek i błon śluzowych – mogą być bardzo jasne, blade, a w skrajnych przypadkach żółtawe,
  • gorączka powyżej 40°C,
  • ciemny mocz – od barwy ciemnożółtej do brązowej.

Pamiętajmy o tym, że nie zawsze i nie od razu występują wszystkie objawy. Dlatego warto pokazać psa weterynarzowi, kiedy jest nietypowo apatyczny, a nie ma innych niepokojących sygnałów. Szczególnie w okresie dużego nasilenia występowania kleszczy.

weterynarz
Wszelkie niepokojące objawy zgłaszamy do weterynarza

 

Diagnoza i leczenie

W pierwszej kolejności lekarz zaleci badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Szybka reakcja ma na celu zahamowanie niszczenia erytrocytów, ponieważ proces ten uszkadza nerki (często nieodwracalnie) oraz wątrobę. Jednocześnie zmobilizowany do walki układ odpornościowy dodatkowo uszkadza czerwone krwinki oraz płytki krwi. Standardowe leczenie polega na podawaniu leków przeciwpierwotniaczych oraz leczeniu wspomagającym funkcje nerek. Stosuje się nawadnianie dożylne oraz osłonowo antybiotyk, leki przeciwzapalne, w razie potrzeby również moczopędne. Czasem niezbędna jest transfuzja krwi.

krople
Najważniejsza jest profilaktyka, środki odstraszające kleszcze

 

Jak się bronić przed kleszczami

Aby zapobiegać, a w zasadzie ograniczać ryzyko zachorowania na babeszjozę, niezbędne jest zabezpieczanie psa przez kleszczami, czyli zastosowanie środków, które mają na celu odstraszanie pajęczaków. Mogą być to:

  • krople (tzw. spot on) stosowane bezpośrednio na skórę karku,
  • specjalne obroże
  • tabletki
  • spraye

Niestety kleszcze, tak jak wirusy, uodparniają się na niektóre preparaty. Dlatego zaleca się obserwację psa oraz komunikatów i porad weterynarzy na temat aktualnej sytuacji w danym regionie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie dwóch metod, np. kropli i obroży.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.