Alergia – objawy, test alergiczny, diagnoza

Alergia to choroba cywilizacyjna, cierpi na nią coraz więcej osób, niezależnie od płci i wieku. Alergikami są niemowlęta, dzieci, dorośli, ponadto uczulenie na jakikolwiek alergen może pojawiać się na każdym etapie życia. Dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy, uciążliwe, o charakterze przewlekłym czy sezonowym,, szczególnie, że można uznać katar alergiczny za objaw przeziębienia. Prosty test alergiczny będzie pomocą, ale zawsze najważniejsza jest konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Alergeny są wszędzie…

Alergenem może być niemalże wszystko – żywność, kurz (roztocza kurzu domowego), sierść i ślina naszych czworonogów, karma dla rybek, pyłki roślin, grzyby pleśniowe, a także detergenty, środki czystości, pielęgnacyjne itp. Najczęściej występujące i diagnozowane są:

 • alergie na kurz,
 • alergie na pyłki roślin,
 • alergie na sierść zwierząt domowych,
 • alergie na pleśnie.

 

kot
Uczulać może wszystko, nawet sierść pupila

Uciążliwe i mylące objawy

Jeśli chodzi o objawy mogą dawać się nieźle we znaki, utrudniać normalne funkcjonowanie, są to przecież takie dolegliwości jak:

 • katar alergiczny
 • podrażnienie oczu, alergiczne zapalenie spojówek,
 • pokrzywka,
 • zatkany nos

Z uwagi na specyfikę tych objawów zdarza się, że nie „podejrzewamy” alergicznych przyczyn. Katar i zatkany nos kojarzymy z przeziębieniem, podpuchnięte, szczypiące oczy z przemęczeniem, a swędzącą skórę podrażnieniem miejscowym itp. Warto zatem wiedzieć jak wyglądają typowe dla alergii objawy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza i specjalistyczna diagnostyka.

tabela

Niemniej jednak przyjrzyjmy się np. katarowi alergicznemu, który w przeciwieństwie do przeziębieniowego charakteryzuje się:

 • wodnistą, cieknącą wydzieliną,
 • długotrwałym przebiegiem – tygodnie, a czasem nawet miesiące,
 • atakami kichania (salwami) i łzawieniem oczu.

Podrażnienie i przekrwienie śluzówki nosa wywołuje często uczucie tzw. zatkanego nosa. jest to objaw, który towarzyszy także infekcjom przeziębieniowym, bakteryjnym, ale przy alergicznym nieżycie zatkany nos jest jednym z objawów, praktycznie zawsze „cieknie” z nosa, pojawia się świąd i kichanie. Z kolei zapalenie spojówek na tle alergicznym to uciążliwe zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i łzawienie, najczęściej towarzyszy alergii na pyłki. Nie można go bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych rogówki. Przewlekły charakter ma również pokrzywka na tle alergicznym. Widocznym objawem są blade, swędzące bąble, może trwać również tygodniami albo miesiącami.

 

pokrzywka
Uciążliwy świąd – męczy i podrażnia skórę

Test alergiczny – nie tylko na własną rękę

Jeśli nadal masz wątpliwości czy męczące kichanie i łzawienie to alergia, warto zajrzeć do internetu i przeprowadzić prosty test alergiczny. Odpowiadamy na kilka pytań, np. o wodnistą wydzielinę z nosa poza okresami przeziębienia, kichanie i zatkany nos bez wirusowego lub bakteryjnego podłoża czy też obustronne objawy, takie jak łzawienie czy pieczenie oczu itp. Wynik potwierdzający alergię to sygnał, że koniecznie trzeba iść do lekarza – wywiad lekarski, badania i testy alergiczne pomogą znaleźć skuteczną metodę leczenia objawów alergii (np. tabletki Claritine z loratadyną).

Zdjęcia: pixabay.com, claritine.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.