Dzień Matki – historia i zwyczaje

W majowym kalendarium na szczególną uwagę zasługuje 26 maja, czyli Dzień Matki. W Polsce jest co prawda zwyczajem, a nie świętem z „czerwoną kartką” w kalendarzu. Niemniej jednak jest mocno osadzony w naszej tradycji i celebrowany w większości rodzin.

Historia Dnia Matki

Jak łatwo się domyślić geneza dzisiejszego święta mam sięga starożytności. Źródeł można szukać np. w starożytnym Egipcie, w którym czczono boginię Izydę, doskonałą matkę i żonę. Egipcjanie otaczali również „zwykłe”, nie boskie matki szczególnym szacunkiem. Starożytna Grecja i Rzym to kolejne miejsca, a w których obecny był kult matek – bogiń.

Bliżej naszych czasów jest XVII-wieczna Anglia, w której świętowano tzw. Niedzielę u Matki. Co roku, czwarta niedziela postu była dniem, kiedy w Katedrze modlono się za matki, obdarowywano je prezentami – kwiatami, słodyczami. Nie bez powodu w ówczesnej Anglii celebrowano taki właśnie dzień – wielu młodych ludzi pracowało wówczas na bogatych dworach i praktycznie nie widywali swoich rodziców. Niedziela u Matki była dniem wolnym od pracy, mogli więc odwiedzić rodzinny dom, obdarować mamy i otrzymać od nich błogosławieństwo. Ten piękny zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a do obchodów wrócono po II Wojnie Światowej.

zdjęcie
Dzień Matki historycznie

 

W Stanach Zjednoczonych historia tego święta rozpoczęła się w XIX wieku i funkcjonuje ono głównie za sprawą kobiet.  W 1858 r. nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, potem od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. W 1905 roku Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, udało się ustanowić Dzień Matki. Oficjalnie Dzień Matki jest świętem narodowym od 1914 (ustanowione przez Kongres Stanów Zjednoczonych).

Dzień Matki w Polsce

W naszym kalendarzu dzień ten przypada co roku na 26 maja, ale nie jest świętem narodowym, dniem wolnym od pracy. Historia obchodów zaczęła się w 1914 r., dzień mam zaczęto celebrować w kultywującym tradycje Krakowie. Mimo, że jest to raczej zwyczaj, a nie ustawowe święto, większość mam otrzymuje w tym dniu słodkie, urocze prezenty, kwiaty. Najmilszym akcentem są uroczystości dla mam przygotowywane w przedszkolach i szkołach.

kwiaty
W Polsce dzieci pamiętają o Dniu Matki

 

Dzień Matki na świecie

Wiemy już, że w Stanach Zjednoczonych jest to święto narodowe, w tym dniu przed domami i instytucjami publicznymi wywiesza się flagę narodową dla uczczenia matek. W Wielkiej Brytanii świętuje się Niedzielę dla Matek w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Kanadyjczycy świętują hucznie i radośnie, dzieci wręczają mamom słodkie podarunki i wypiekane na ten dzień ciasta (2 niedziela maja). W Niemczech świętuje się Dzień Matki od 1922, a od 1932r. jest to święto narodowe. Tradycyjne podarki to kwiaty, słodkości i moc życzeń. W Rosji mamy świętują w ostatnią niedzielę listopada. Poza prezentami od dzieci dla mam przygotowuje się koncerty i festyny. Hindusi celebrują święto Durga Puja kultywujące boginię matkę Durga. W tym dniu świętują też hinduskie matki, które dostają kwiaty i są „zwolnione” z domowych obowiązków (przygotowanie posiłków), w zamian są zapraszane na obiad w restauracji.

 

napis
Mamy świętują na całym świecie

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.